reklama

CONTROFOIL - detekčná fólia zlepšuje povesť nespoľahlivosti plochých striech

Podľa niektorých sa ploché strechy rozdeľujú na strechy, ktoré tečú a strechy, ktoré budú tiecť. S týmto faktom sa však dá vysporiadať. Riešením je zabudovanie detekčnej vrstvy CONTROFOIL a kontrola tesnosti strechy skúškou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Problematika zatekania plochých striech a následná detekcia vytvára stále otázky ako tomuto problému predchádzať a ako tento problém kvalitne a rýchlo odhaliť. Prieskum urobený v rokoch 2013-2016, ktorý bol vykonaný na stovke striech v rámci Slovenskej republiky, ukázal nasledovné zistenia. Z hľadiska detekcie zatekania sa problém dotýka viac existujúcich striech ako striech nových (40 % nové strechy a 60 % existujúce strechy). Bohužiaľ je nutné konštatovať, že problém zatekania nových striech vznikne často už tesne po dokončení strechy. Priemerné množstvo identifikovaných porušení povlakovej krytiny 3 ks / strecha. Strechy kde sa počas realizácie pohybuje viacero pracovníkov rôznych profesií majú až o 58 % väčšie riziko porušenia povlakovej krytiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

,,Dôvodom porušenia krytiny je najčastejšie pohyb pracovníkov inej profesie, ktorí poškodia niekedy veľmi kvalitne a správne realizovanú povlakovú krytinu plochej strechy''

Riešením je odovzdanie strechy (po jej dokončení) vykonaním kontrolnej skúšky a vystavenie protokolu o celistvosti. Kvalitná kontrola napr. pomocou iskrovej skúšky HVET si však vyžaduje zabezpečenie podmienok vo forme vodivého podkladu pod krytinou plochej strechy. V praxi sa však pod krytinou vodivá vrstva nenachádza (separačná geotextília, EPS polystyrén, minerálna vlna sú nevodivé materiály pre el. prúd). 

ISKROVÁ SKÚŠKA TESNOSTI A NÁVRH SKLADBY STRECHY

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je potrebné si uvedomiť, že samotná iskrová skúška neznamená skúšku tesnosti vždy a za každých okolností. Dokonalé fungovanie iskrovej skúšky je podmienené elektricky vodivým podkladom pod kontrolovanou povlakovou krytinou. A práve elektricky vodivý podklad pod krytinou je kľúčový pre deklarovanie iskrovej skúšky ako skúšky tesnosti (obr.2). V praxi sa stretávame s týmito možnými scenármi:

Príklad č.1: V projekte je navrhnutá jednoplášťová plochá strecha s ďalšími vrstvami nad krytinou. Pred inštaláciou ďalších vrstiev sa vyžaduje potvrdenie tesnosti povlakovej krytiny. Po dokončení povlakovej krytiny sa tesnosť skontroluje iskrovou skúškou. Prípadné nájdené nedostatky sa odstránia. Po uložení ďalších vrstiev (XPS polystyrén, štrk, terasová dlažba) predmetná strecha vykazuje známky zatekania. Záver (z úst investora, realizátora, stavbyvedúceho): Iskrová skúška je nedostatočná a neodhalila netesnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Príklad č.2: V ďalšom projekte je opäť navrhnutá jednoplášťová plochá strecha s ďalšími vrstvami nad krytinou. Strecha sa skontroluje iskrovou skúškou. Prípadné nájdené nedostatky sa odstránia. Následne sa vykoná aj zátopová skúška. Strecha vykazuje počas zátopovej skúšky zatekanie. Po vykonaní sondy sa konštatuje, že do strechy vnikla voda zo zátopovej skúšky a výška hladiny vody nad parozábranou je 20 mm. Opätovne je vykonaná iskrová skúška, ktorá odhalí množstvo porušení, ktoré pred tým neboli iskrovou skúškou identifikované. Netesnosti sú odstránené, zabudovaná voda sa náročne odsáva (obr.3), nasleduje osadenie vetracích komínkov ale vlhkosť v tepelnoizolačnej vrstve sa bude samovoľne odstraňovať niekoľko rokov ak vôbec niekedy zmizne úplne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Príklad č. 3: Plochá strecha ma už od realizácie cca 10 rokov a po dlhšej dobe začala vykazovať zatekanie čo sa prejavuje v interiéri. Do plochej strechy sa teda dlhodobo dostáva voda. Vykonaná iskrová skúška odhalí porušenia, ktoré sa opravia a zatekanie prestane.

Z uvedených príkladov je možné pochopiť, že iskrová skúška nefunguje ako skúška tesnosti ak je pod povlakovou krytinou nevodivý podklad ako je suchá geotextília, EPS polystyrén a minerálna vlna, keďže tieto materiály niesú schopné viesť elektrický prúd. Pri realizácii novej strechy sú materiály zabudované akú suché a teda vodivosť elektrického prúdu je takmer nemožná. Po zátopovej skúške novej strechy je skladba strechy nasiaknutá vodou z porušenia krytiny a teda vznikajúca vlhkosť vedie elektrický prúd potrebný pre detekciu iskrovou skúškou. Čo je v tejto fáze ,,vhodné’’ pre iskrovú skúšku je však ťažko odstrániteľný a zväčša nenávratný stav poškodenia tepelnoizolačných materiálov vplyvom vlhkosti.

Zabudovanie elektricky vodivej vrstvy CONTROFOIL a následná iskrová skúška pomáhajú riešiť mnohé prípady detekcie zatekania plochých striech.

Porovnanie dostupnosti elektrického prúdu potrebného pre iskrovú skúšku tesnosti plochej strechy bez a s vodivou vrstvou CONTROFOIL
Porovnanie dostupnosti elektrického prúdu potrebného pre iskrovú skúšku tesnosti plochej strechy bez a s vodivou vrstvou CONTROFOIL (zdroj: Ing. Stanislav Šutliak, PhD.)
Vodivá detekčná vrstva CONTROFOIL
Vodivá detekčná vrstva CONTROFOIL (zdroj: Ing. Stanislav Šutliak, PhD.)
Stanislav Šutliak

Stanislav Šutliak

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Konateľ firmy EPISS s.r.o. ,čestný člen Cechu strechárov Slovenska - predseda technickej komisie TK 103 Strechy a hydroizolácie, vysokoškolský pedagóg Stavebnej fakulty STU v Bratislave 2009-2016 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu